Çarşamba , Mayıs 12 2021
fatr

Ön Sözü

 

Kaşkay Türkleri ile ilgili Türk dünyasında paylaşılan bilgiler, oldukça az ve bir o kadar da ayrıntısızdır. Bu eksikliğin nedeni ise maalesef Kaşkay yazarlarının İstanbul Türkçesine gerektiği kadar ilgi duymamalarıdır.

Şive farklılığının yanı sıra, alfabe farklılığı da bu ilişki köprüsünün bu zamana kadar kurula bilmemesinin başka bir nedeni sayılıyor.

Türk diline, tarihine ve siyasetine bağlı, özellikle de Kaşkay Türklerine ilgili olan konu başlıklarını ‘Yolumuz’ adlı bu dergide ortaya koyup bütün araştırmacılara sunmak üzere bu konulara alakalı olanlar için güçlü ve kalıcı bir bilgi koprusunu sağlayabileceğimizi umuyoruz.

Bu yüzden baharın müjdecisi olan, Güntün eşitliğinde (Ekinoksunda) güneşin ışınları taraz devresine (ekvatora) dik açı (90 derece) ile gelen 21 Martın sıcaklığa yüz tutan çağında, 2020 yılında sıcak bir bayram tebriki ile sizleri selamlayan ve bayramınızı kutlayan dik duruşlu Yolumuz ekibiyle buradayız. Biz Sıcak denizlerin yeşil sahillerinden başlayan uzak yolardan sizinle beraber Birlik kurmaya gelmişiz.

Firuzabad’ın duygusunu Tebriz’e, Tebriz’in sesini Ankara’ya götürebilecek Yolu planlamaya ve haritalamaya gelmişiz. Güneyden kuzeye, doğudan batıya bütün Türk dünyasında dostlukları kurabilecek yolun aramasında bizimde bir katkımız olsun diye gelmişiz! Adımız gibi bizim görevimiz Yolumuzdur.

Geç olmuş olsa da, Türk dünyasının şimdiye kadar yeterince tanınmamış bu büyük topluluğunu yanı Kaşkay Türklerini, sizinle buluşturabilmek ve tanıştırabilmekten son derece mutlu ve bahtiyarız.

Görevimizi yerine getirmekte sorumluluk duyarak, Yolumuzu devam ettirmek için sarsılmaz bir kararlığımızın olduğunu bildirmekten onur duyuyoruz.

İran dışında Kaşkay Türklerini konuşan ilk dergi olarak en geniş ve kapsamlı malumatı derleyip paylaşmakla birlikte günümüzün sıcak konularını da olabildiğince ele alacağız.

Sizler için dergimizin her sayısında dopdolu yeniliklerle karşınıza çıkmayı planlıyoruz, araştırmacılar için güvenilebilecek bir kaynak olmaya, onların ilgisini çekebilecek değerde taze konuları ortaya koymaya kararlıyız.

Dergimizin ilk sayısı olması münasebetiyle size kısaca birkaç bilgi vermek istiyoruz:

Dergimizin var oluş amacı yukarıda da söz etiğimiz gibi içinde olduğumuz bu Yolumuz’dur. Yolumuzla sizi yeni bir dünyaya götürmeyeceğiz belki yazılarımızla var olan şu dünyanın karanlıkta kalan, görünmeye hak kazanamayan yüzünü size göstermeye çalışacağız.

Dergimizin temel ve tam konuları Kaşkay Türklerinin Tarihi, Yaşamı, Edebiyatı, Ekonomisi, Folkloru ve benzerini içerecektir.

Dergimizin dili Türkçenin İstanbul şivesi başta olmak üzere, başka şivelerinde de olacaktır. Kullandığımız alfabe ise, La.Türk (Latin_ Türk) ve Ar.Türk (Arap_ Türk) alfabeleridir.

Dergimiz 3 aydan bir, internet üzerinden yayınlanacaktır ve ona www.yolumuzdernek.com adresi üzerinden ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Dergimizin çıkış tarihine de kısaca değinmek gerekirse; 21 Mart 2020’den itibaren Dergimizin yeni sayıları her 3 ayıda (3. Ayın ortaları yani 21’inde) sizlerle buluşacaktır. Peki, neden ayın ortası ve böyle bir tarihte? Sorarsanız, Çünkü zamanlamamızı İran’da kullanılan ve Büyük Selçuklu adıyla anılan güneş takvimine göre ayarlamışızdır diyoruz.

Dergi içeriği ve çıkış tarihi hakkında kısaca bilgi verdikten sonra sizi dergimizin birinci sayısıyla baş başa bırakıyoruz. Ama Türkiye’mizi demeden mi?

Evet olmuyor! Ve, İyi ki varsın Türkiye’miz diyoruz! Yazdıklarımızı içinde doğup büyüdüğümüz ülkenin tam tersine baskı ve sistematik şiddete maruz kalmadan kendi ikinci vatanımızda yani büyük Türkiye’mizde yayınlanabiliyor düşündüklerimizi kendi Gardaşlarımızla özgürce paylaşa biliyoruz.

Bu yüzden diyoruz ki: Özgürlüğün güzel ve güvenli limanı ey Türkiye! Seni canı gönülden seviyoruz!

Son olarak da, Yolumuz dergisinin ilk sayısının hazırlanmasında özel gayretleri olan tüm emeği geçen Kaşkay, Azerbaycan ve Türkiye’deki arkadaşlara, huzurlarınızda bütün samimiyetimizle teşekkür ediyoruz. Yeni sayıda yeni güzellikleri paylaşabileceğimiz dileğiyle siz kıymetli okuyucularımıza saygılarımızı sunuyoruz.

Paylaşınız

Dikatınızı çekebilir

Türk töresine dayanan güç

Türk töresine dayanan güç  İSA DOĞANLI “Memalik-i mahrusa-i kaçar” veya Kaçar’ın korunmuş toprakları, birinci Dünya

1 yorum

  1. Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cresta Help Chat
gönder